Faculty & Staff

INSTRUCTIONAL COACHES

MRS. YVONNE LARYEA CLARKE

MRS. NIKIESHA MUNROE


INSTRUCTIONAL MENTOR

LARY GREINER


PARENT COORDINATOR

MRS. MILDRED SMALLWOOD


SECRETARY

SIMONE GORDON

MICHELLE ROBLES

ARIANNE SOSA


ADMINISTRATIVE ASSISTANT

DIANETTE CUADRADO


COMMUNITY ASSOCIATE

RAHEEM LOGUE


PARTNERSHIP COORDINATOR

KIMBERLY FELDER


ATTENDANCE COORDINATOR

CARMEN RIVERA


LIBRARIAN

SUSANNAH GOLDSTEIN


DEANS

SELENA FLORES

RICHARD SHARPE

CARLOS GONZALEZ SOSA


GUIDANCE COUNSELORS

CYNTHIA LOPEZ GLASS

TRACEY ANN GUILLAUME

BRENDA TUCKER


SOCIAL WORKER

GABEL VIERA


PROGRAMMER

ROBERTA LATAILLE


SCHOOL AIDES

MERCEDES BALLESTER

JEFFRI BATISTA

NAOMI BURGOS

DAWN CHAMPION

MIRIAM PEREZ

ANGEL RIOS

CHARLICE TRUMPLER

PARAPROFESSIONALS

KEESHA ALVARADO

KENYA SHARP


DATA SPECIALIST

MICHELE PHILLIPS


TECHNOLOGY COORDINATOR

DONALD COYLE


SCHOOL BASED SUPPORT TEAM

AIDEEN DELACRUZ

JAHAIRA HONORET

ARIANA MOLINA

FRUMA REISS

JUSTA VALERIO


CUSTODIAL STAFF

MANSOO CHUNG (ENGINEER)

WILLIAM JENNINGS

MARLON MILLS

FRANCISCO PENA

LINDA RIVERA


SCHOOL SAFETY

SSA VELEZ (LEVEL 3)

SSA DERRY

SSA RIVERA


CAFETERIA MANAGER

ROCHELLE HUGER


SCHOOL NURSE

THERESA CRAWFORD


ARTS DEPARTMENT

KYM MOYE

TARIK WILLIAMS


ENGLISH DEPARTMENT

DANIELL MARTINEZ

SAM NOEL

SHANNON O’CONNOR

RICHARD PIEPHO

BRENDA SMITH

ELIZABETH TRENTACOSTE

CLANCY TRIPP


MATH DEPARTMENT

OSVALDO ADAMES

MONILOLA AJIBOLA

ZENA COLES

PATRICK GALLAGHER

ASHLEY LEVINS

DONALD SCHAAF

THEODORE YOUNG

SCIENCE DEPARTMENT

JORDAN ALMONTE

ASHTYN GREENSTEIN

PABLO HERRERA

HERBERT MORGAN

STEPHANIE RIZZUTO

DAVID VELAZCO


SOCIAL STUDIES DEPARTMENT

CHRISTOPHER CONNOLLY

BRADLEY MCKNIGHT

DANIEL MENDELSON

RAPHAEL NELSON

RYAN SENNING

DOUGLAS STRAEBLER

CARLOS SOSA GONZALEZ

MATTHEW SUTZ



TECHNOLOGY/THEATER

DEPARTMENT

ENGELS RAMIREZ

AMALIA SCHIFF


PHYSICAL EDUCATION/ HEALTH DEPARTMENT

RAYMOND CUSRANIE

DANIEL HUGHES

ANDREW NAGEL

ALEXANDER TORRES


SPANISH DEPARTMENT

LISBETH REYNA

MERCEDES SALMERON


SPECIAL EDUCATION DEPARTMENT

AALIYAH BANKS

CAROL CHARLES

BRIAN LEAHY

KIARA LOPEZ

TED MCKENNA

MELINA MENDEZ

CHARITY PHALO- DAVIS

MALVIN RODRIGUEZ

RAMON ROSADO

XIOMARA ROZON

NZINGA SCOTT

FELICIA SIMPSON

ANDREA TOH


ESL DEPARTMENT

SAPPHIRE CANSER

CHRISTOPHER MUNSEY


LAW DEPARTMENT

BASIL MANOLAKOS

TODD PARMETT